Orechový koláč s orechovou krustou

Rada pečiem z orechov, pretože ich mám rada a momentálne aj veľa v zásobe. Sú zdravé a v kuchyni všestranné. Na záhrade mám vysadené dva vlašské orechy, ešte by som chcela jeden červený, je pre mňa totálnou hviezdou medzi nimi. Orechový koláčiť s orechovou grilážou na vrchu je naozaj famózny. Je to ten koláč, ktorý si môžete pripraviť poriadne dopredu a najlepšie chutí odležaný niekoľko dní.

Ingrediencie na medové pláty: (použila som plech s rozmermi 31×31 cm)

– 500 g hladkej múky

– 200 g masla

– 200g práškového cukru

– 2 lyžice medu

– 2 vajíčka

– štipka soli

– lyžička perníkového korenia

– 2 lyžičky sódy bikarbóny

– 2 lyžičky mlieka

 

Ingrediencie na orechovú hmotu:

– 250-300 g nahrubo nasekaných vlašských orechov

– 80 g práškového cukru

– 120 g masla

– 3 lyžice medu

 

Ingrediencie na vanilkový krém:

– 300 ml mlieka

– 1 vanilkový puding

– 100 g práškového cukru

– 1 vanilkový cukor

 

+ Rum na pokvapkanie korpusu

 

Pracovný postup:

1.Vo väčšej miske dôkladne premiešame všetky sypké suroviny- hladkú múku, práškový cukor, soľ, lyžičku korenia na medovníčky a sódu.

2.Do takto premiešanej sypkej hmoty pridáme ostatné ingrediencie. Cesto poriadne premiešame a dáme aspoň 24 hodín odpočívať do chladničky. Po odpočinutí, cesto rozdelíme na dve rovnaké polovice. Jednú polovicu si vyvaľkáme a pečieme na prázdno, bez orechov na opačnej strane plechu v predhriatej rúre pri teplote 170°C približne 10-15 minút.

  1. Skôr ako začneme piecť druhú polovicu cesta, pripravíme si orechovú zmes. Na väčšiu panvicu dáme maslo, pridáme cukor, med a orechy. Všetko do zlatova opečieme (približne 20 min.) a ešte za tepla položíme na druhý vyvaľkaný medový plát a rovnako upečieme.
  2. Medové pláty spojíme vanilkovým krémom. Maslo si vyšľaháme dopenista s cukrom a vanilkovým cukrom. Z mlieka a vanilkového pudingu si uvaríme kašu, ktorú potom po vychladení zašľaháme do masla.
  3. Prázdny plát bohato pokvapkáme Rumom. Natrieme krémom. Na krém položime druhý medový plát s orechovou krustou. Koláčik najlepšie chutí odležaný aj viac ako jeden deň. Pekne zmäkne a vrch ostane chrumkavý.

Galéria:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *