Linecké tortičky

Opäť na mojom blogu sa po dlhšej dobe objavuje linecké pečivo, tentokrát s tradičným pomerom 3:2:1. Použila som lekvár čierna baza a čierne ríbezle, zmiešané. Už som pomaly aj zabudla na výbornú kombináciu bazy a ríbezlí. Pri tohto týždňovom pečení, prehodnocujem svoje chute a jednoznačne je to lekvár na prvom mieste. Už je tu pomaly aj obdobie bazy, tak určite vyskúšajte. Linecké koláčiky pri tomto zložení surovín sú krehké, veľmi dobre sa s cestom pracuje, chce to určite na 24 hodín postáť do chladničky. Zdobiť môžete ľubovoľne, cukrovou glazúrou, hmotou na poťahovanie, alebo cukrovými perličkami.

Suroviny na linecké cesto:  (3 plechy)

– 300 g hladkej múky

– 200 g masla  (rastlinného tuku)

– 100 g práškového cukru

– 1 žĺtko

– štipka soli

 

+ lekvár

+ okrúhla formička na vykrajávanie, použila som s Ø5,5 cm, s Ø 4 cm a 2 cm.

 

Pracovný postup:

  1. Najprv si ručne alebo elektrickým šľahačom vyšľaháme dokopy 200 g masla alebo rastlinného tuku, spolu so žĺtkom, soľou a práškovým cukrom. Vyšľaháme dopenista.
  2. Prisypeme múku a už len rukou spojíme všetky suroviny. Miešame pokiaľ sa nám suroviny nespoja, hladké cesto dáme na noc do chladničky.
  3. Na pomúčenej doske vyvaľkáme cesto na hrúbku približne 2 mm a formičkou vykrajujeme kolieska. Vykrajujeme do páru, kolieska budeme zlepovať lekvárom. Pečieme pri teplote 150° C 13-15 min, tie menšie pečieme pri rovnakej teplote s kratšou dobou pečenia. Tu je to ťažko presne určiť teplotu, pretože každá rúra pečenie inak a koláčiky treba kontrolovať. Ak sú okraje jemne ružové už vyťahujeme. Vychladené kolieska zlepujeme lekvárom a ľubovoľne ozdobíme cukrovou glazúrou, hmotou na poťahovanie, perličkami a kvietkami.

Galéria:

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *