Kysnuté rožteky plnené domácim černicovým lekvárom

Černice drobné tmavé plody 🍇🍇🍇, ktoré nám dozrievajú postupne, a tak ich môžeme konzumovať  počas celých prázdninových týždňov. Obsahujú veľa vitamínov a použiť sa dajú aj černicové lístky na čaj 🌿 🌿 . Či už si robíte lekvár čisto len z černíc, alebo ich používate na prísadu a miešate s iným ovocím, určite vášmu lekváru dodajú nielen krásnu farbu 💜, ale sú prospešné a obohatia aj o stopové prvky, ako je železo, horčík, mangán či draslík. Černicový lekvár môžeme v pečive nahradiť iným, hodia sa ríbezľové pikantné s výraznou kyslejšou chuťou. Ja som sa hlavne bála, aby sa mi lekvár počas pečenia neroztiekol. Určite, že sa niektoré rožteky netvárili stopercentne 👌, ale veľká časť zostala vo vnútri. Dôležite bolo použiť pevný, tuhý lekvár a poriadne zatočiť.

Ingrediencie na kysnuté cesto: 32 kúskov (2 plechy)

– 500 g polohrubej múky

– 100 ml teplého mlieka

– 200 g tuku na pečenie

– 50 g práškového cukru

– 1/2 droždia

– 1 vajíčko

– 1/2 lyžičky soli

+ 1 vajíčko+1 lyžica mlieka na potretie

 

Na dokončenie:

– černicový alebo iný pikantný lekvár

 

Pracovný postup:

  1. Z vlažného mlieka, trochu (1 lyžička) práškového cukru a droždia si pripravíme kvások, ktorý necháme nakysnúť približne 10 minút.
  2. V miske si dôkladne premiešame preosiatú polohrubú múku, zvyšok práškového cukru, čiastočne zmäknutý tuk na pečenie, vajíčko,  soľ a  prilejeme kvások. Takto cesto poriadne hnetieme rukou alebo strojom, čím dlhšie tým lepšie, keď je cesto pekné pripravené je lesklé a nelepí sa o okolie misky.
  3. Cesto necháme na teplom mieste vykysnúť, približne na 1 hod. (môže aj menej)
  4. Odležané cesto rozdelíme na štyri rovnaké diely a každý rozvaľkáme na kruh. Kruh rozdelíme na 8 rovnakých časti – trojuholníkov. Na kraj každého dielika položíme kopček lekváru.

  1. Rožteky poukladáme na plech s dostatočným rozostúpením ( kladieme priamo alebo použijeme papier na pečenie ) natrieme vajíčkom a necháme ešte pekne nakysnúť, približne 30 min. na teplom mieste.

  1. Ešte tesne pred pečením natrieme vajíčkom po druhý krát. Pečieme v predhriatej rúre pri teplote 170°C prvých 10 min, potom teplotu znížime na 150°C a pečieme ďalších 10 min. Rožteky sú vtedy pekne upečené, keď majú krásnu farbu a poriadne rozvoniavajú. Pocukrujeme práškovým cukrom a môžeme podávať, nezabudnite kysnuté pečivo je najlepšie čerstvé.

Galéria:

 

 

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *